نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

همکاری جدی دستگاه های اجرایی برای محو بیسوادی یک ضرورت است.

همکاری جدی دستگاه های اجرایی برای محو بیسوادی یک ضرورت است.


همکاری جدی دستگاه های اجرایی برای محو بیسوادی یک ضرورت است.

به گزارش صبح مهریز " حسن حاضری " در جلسه شورای پشتیبانی شهرستان مهریز گفت: ما امروز در بحث سواد آموزی و آموزش سواد به هموطنان عزیزتر از جانمان هم باید احساس تقصیر و هم باید احساس تکلیف نماییم.

وی ادامه داد: تکلیفی که بیش از سی سال پیش بنیانگذار انقلابمان  جلو رویمان گذاشت ولی متاسفانه در اجرای تمام و کمال آن تا این لحظه موفق نبوده ایم.

این مسوول خاطر نشان کرد: اما احساس تقصیر چون رهبر فرزانه انقلاب فرمودند : «تصورم این استکه در سوادآموزی مقداری عقبیم .من احساس تقصیر میکنم و البته این تقصیر در عوامل و عناصر فعال و اجرایی مثل شما(آموزش دهندگان سوادآموزی و کارمندان نهضت سوادآموزی) نیست شما و مسئولین سواد آموزی تمام تلاشتان را کرده اید» همچنین ایشان می فرمایند:«به دستگاه های دولتی توصیه میکنم تا مجدانه کارشما را دنبال کنند و شما را کمک و پشتیبانی کنند»

حاضری در ادامه افزود: گرچه بعد از انقلاب اسلامی و به برکت این انقلاب فعالیت های نهضت سوادآموزی در کنار آموزش و پرورش موجب باسوادی بیش از ده ملیون نفر شده است ولی هنوزدر کشورمان بیش از 9 ملیون بیسواد 6 سال به بالا داریم و باسواد نمودن اینان در جامعه ای که میراث گذشته را به یدک می کشد سخت و دشوار است.

وی  ضمن مثبت برشمردن نتایج حرکت امام در صدور تشکیل نهضت سوادآموزی گفت:درصد باسوادی افراد بالای 6 سال کشور در سال 1385 حدود 50 درصد بود که بحمدالله در سال 1390 به 85 درصد رسید.

این مسوول خاطر نشان کرد: همچنین کاهش اختلاف درصد باسوادی در نقاط شهری و روستایی از دیگر برکات صدور فرمان امام از 39 درصد سال 1358 به 8 درصد سال 1390 و کاهش اختلاف درصد باسوادی زنان و مردان از 26 درصد سال 1358 به 5/3 درصد در سال 1390 می باشد.

 حاضری گفت: الان تمام مسئولین کشورمان عزم را جزم نموده اند برای پشتیبانی این حرکت ارزشی ، نمونه آن تشکیل چنین جلسات شورای پشتیبانی در سطح کشور، استانها و شهرستانها است که امیدواریم نتیجه بخش باشد البته با همکاری تمام دستگاه ها در امر ریشه کنی بیسوادی و بستن مبادی ورودی بیسوادی.

وی در پایان این نشست  پیشنهادهایی ه به شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان ارائه داد که شامل:

    تعیین و معرفی نماینده دستگاه های عضو شورای پشتیبانی به آموزش و پرورش شهرستان جهت پیگیری دستورالعمل های سواد آموزی.

    تلاش فرمانداری شهرستان جهت تهیه سند باسوادی کارمندان ادارات شهرستان و خانواده هایشان در گروه سنی 10 تا 49 سال.

    تهیه سند باسوادی جامعه هدف ادارات خدمات دهنده همچون بهزیستی ، کمیته امداد ، مرکز بهداشت و ...

    کمک در شناسایی و بخصوص جذب بیسوادان جهت شرکت در کلاسهای سواد آموزی.

    تلاش شهرستان جهت تشکیل کلاسهای تحکیم و انتقال برای پایداری سواد سوادآموزان و عدم برگشت به بیسوادی.