نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست خبری معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد برگزارشد.

نشست خبری معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد برگزارشد.


در آستانه 8 سپتامبر روز جهانی مبارزه با بی سوادی

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد در آستانه روزجهانی مبارزه با بی سوادی، "مرات امین الرعایا"  در نشست خبری با خبرنگاران استان گفت: از تعداد ۱۷۶ شهید سوادآموزی در کشور، دو شهید مربوط به استان یزد است که برگزاری جشنواره تجلیل از این شهدا در دستور کار قرار دارد.وی افزود: اخلاص شهیدان رجایی و باهنر الگویی برای همه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران باشد.امین الرعایا با اشاره به وجود ۱۷۶ شهید سوادآموزی در کشور افزود: از این تعداد دو شهید مربوط به استان یزد است و درصدد برگزاری جشنواره تجلیل از این شهدا در سال جاری هستیم.

      وی با اشاره به هشتم سپتامبر روزجهانی مبارزه با بیسوادی بر ایجاد انگیزه در بین بیسوادان به امر باسوادی تاکید کرد و گفت: ایجاد انگیزه در بین بیسوادان حلقه مفقوده‌ای در امر سوادآموزی در استان است و از نظر اعتبار و امکانات که امروزه برای باسوادی وجود دارد و همچنین قوانین و مقررات هر بهانه‌ای از افراد بیسواد گرفته شده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد افزود: هیچ آمار و منبع رسمی و قابل دسترس برای تعداد آمار بی سودان اتباع و همچنین مهاجران داخلی و خارجی وجود ندارد و تنها منبع ما، آمارگیری سازمان مدیریت است که مجددا امسال هم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد:  از همه اقشار استدعا داریم چون هرگونه برنامه‌ریزی در استان بر اساس این آمار خواهد بود لذا کمال دقت و همکاری را با ماموران سرشماری داشته باشند و مخصوصا آمار درست تعداد افراد بی سواد را اعلام کنند.

امین الرعایا افزود: فعلا هرگونه برنامه‌ریزی ما بر اساس شماره ملی است و در سال ۹۰ تعداد آمار رسمی اتباع خارجی بی سواد بیش از ۵هزار بود اما قطعا در سال ۹۵ این امار بیشتر خواهد شد.

وی گفت : همچنین در بین مهاجران داخلی و جویای کار نیز افراد کم بضاعت برای کار وارد استان یزد شده‌اند به عنوان مثال در ناحیه ۲یزد، خانواده‌ای وجود دارد که هر ۵ نفر خانواده یعنی پدر و مادر و هرسه فرزند زیر ۲۰سال انهابی سواد بودند.

وی ادامه داد: طبق آمارگیری سال۹۰ تعداد بیسوادان (شناسایی شده)استان یزد بیش از ۲۹هزار نفر بود که ۱۸هزار و ۷۳۰نفر از آنها اتباع بودند یعنی بیش از ۶۰ درصد کل آمار بی سوادی استان را اتباع و مهاجران تشکیل می‌دهند که قطعا در آمارگیری سالجاری این آمار افزایش بیشتری خواهد داشت.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد آموزش و توانمندی نیروها را در اولویت برنامه‌ها دانست و تصریح کرد: امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است و سوادآموزی دقیقا ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با اقتصاد مقاومتی دارد.

  وی ادامه داد: به صورت مستقیم اینکه فردی را باسواد می‌کنیم و معتقدیم در اقتصاد خانواده این فرد تحول ایجاد می‌کند و هچنین فردی در استان بعد از باسوادی در حال حاضر در کارگاه قالیبافی که راه اندازی کرده توانسته اشتغال ده نفر را ایجاد کند که این نه تنها برای خود فرد باعث تحول در زندگی شده بلکه افراد دیگری را تحت الشعاع قرار داده است.

امین الرعایا افزود: به صورت غیرمستقیم نیز فردی که در اثر بیسوادی اعتماد به نفس پایینی داشته و خود را سربار جامعه می‌بیند بعد از باسوادی احساس استقلال می‌کند و در مسیر زندگی راه‌ها را بکار می‌گیرد و به سمت زندگی بهتر پیش می‌رود.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به مشکلات این امر گفت: عدم شناسایی و جذب بیسوادان باقی مانده، اتباع خارجی و عدم شناخت کامل از مهاجرین هموطن از استان‌های دیگر از مشکلات سوادآموزی است.

100 سوادآموز دوره انتقال زیر پوشش آموزش مقدماتی رایانه قرار می‌گیرند

رئیس اداره سنجش و ارزشیابی سوادآموزی استان یزد با اشاره به اینکه آموزش مقدماتی رایانه در دستور کار قرار گرفته است، گفت: 100 سوادآموز دوره انتقال زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

"حسن حاضری" در این نشست اظهار داشت: ارزیابی عملکرد استان‌ها در حوزه سوادآموزی با هدف هدفمند کردن برنامه‌های نظارتی با هدف افزایش کارایی، اثربخشی و ارتقاء میزان پاسخگویی معاونت‌ها اجرا می‌شود.

وی افزود: سیاستگذاری تأمین نیروی انسانی، آموزش و توانمندسازی نیروها، ارائه طرح و برنامه مکمل آموزشی، نظارت بر ارزیابی آموزشی و ... در دستور کار قرار گرفته است.

حاضری با اشاره به برخی طرح‌های اجرا شده دlر تحقق سیاستگذاری‌های سوادآموزی عنوان کرد: طرح الگوهای برتر تدریس از جمله طرح‌هایی است که با هدف تغییر مفید و مطلوب در مسیر یادگیری و یاددهی و ایجاد انگیزه در داوطلبان به منظور ایفای نقش مؤثر در تدریس و توسعه فرهنگی تحقیق و پژوهش اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: با انتشار فراخوان این جشنواره، 32 اثر توسط دبیرخانه دریافت شد که 22 اثر قابل بررسی بود و رتبه‌های اول تا پنجم از مهریز، ابرکوه، میبد، ناحیه یک و ناحیه دو یزد انتخاب شدند.

رئیس سنجش امکانات و ارزیابی سوادآموزی استان یزد یادآور شد: قرار است در روز 18 شهریورماه مصادف با روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی، روش‌های برتر برگزیده شده به صورت زنده در بین مسؤولان و آموزش‌دهندگان اجرا شود.

حاضری همچنین با اشاره به اینکه آموزش مقدماتی رایانه نیز در دستور کار سوادآموزی قرار گرفته است، عنوان کرد: 10 استان برای اجرای این طرح انتخاب شده‌اند که یزد نیز از جمله این استان‌ها است.

رئیس سنجش امکانات و ارزیابی سوادآموزی استان یزد همچنین از زیر پوشش قرار گرفتن 250 نفر از سوادآموزان در مسابقه کتابخوانی خبر داد و اظهار داشت: هدف از اجرای طرح مسابقه کتابخوانی، گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء آگاهی مخاطبان است.

وی با اشاره به همکاری‌های دستگاه‌های مختلف برای سواد دار کردن گروه‌های زیرپوشش، مراجعان و مخاطبان آنها بیان کرد: سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی، شهرداری، جهاد کشاورزی، کمیته امداد و ... از جمله این مراکز هستند که از فعالان آنها تجلیل خواهد شد.

حاضری با اشاره به آمار قبولی سوادآموزان در دوره‌های مختلف عنوان کرد: در سال گذشته در دوره اول سوادآموزی 90 درصد و در دوره تحکیم 74 درصد از شرکت‌کنندگان نمره قبولی کسب کردند.

رئیس سنجش امکانات و ارزیابی سوادآموزی استان یزد از اجرای طرح الگوهای برتر تدریس خبر داد و اظهار کرد: با انتشار فراخوان این جشنواره، ۳۲ اثر توسط دبیرخانه دریافت شد که ۲۲ اثر قابل بررسی بود و رتبه‌های اول تا پنجم از مهریز، ابرکوه، میبد، ناحیه یک و ناحیه دو یزد انتخاب شدند.

وی گفت: این جشنواره روز ۱۸ شهریورماه مصادف با روز جهانی مبارزه با بیسوادی برگزار می‌شود و روش‌های برتر برگزیده شده به صورت زنده در بین مسئولان و آموزش‌دهندگان اجرا می‌شود.

 

افتتاح 3  مرکز یادگیری محلی در یزد همزمان با آغاز سال تحصیلی

 مسئول اداره سوادآموزی معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد نیز در این نشست اظهار کرد: جشن ویژه شکوه دانش در هفتم مهرماه در یزد برگزار می‌شود و در این مراسم زنگ سوادآموزی نواخته می‌شود.

"محمدعلی شرافت " عنوان کرد: این مراسم به طور نمادین در مدرسه گردباف یزد برگزار می‌شود و سوادآموزان سال تحصیلی را در این مدارس خود آغاز می‌کنند.

شرافت همچنین از ایجاد سه مرکز یادگیری محلی همزمان با آغاز سال تحصیلی سوادآموزی در نواحی یک و دو یزد خبر داد و بیان کرد: این مراکز به منظور یادگیری حرفه‌های مختلف برای سوادآموزان راه‌اندازی می‌شود.

مسؤول اداره سوادآموزی معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش استان یزد همچنین از اجرای طرح دیگری با همکاری اداره امور عشایر جهاد کشاورزی استان یزد خبر داد و یادآور شد: طرح باسواد کردن عشایر استان به طور جدی در برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته و این کار به صورت نظام‌مند انجام می‌شود.

شرافت با اشاره به اینکه استان یزد 6 هزار عشایر دارد، افزود: این عشایر اغلب در خاتم و ابرکوه ساکن هستند و معمولاً 15 مهرماه با استان باز می‌گردند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 70 نفر از عشایر بی‌سواد استان یزد زیرپوشش قرار گرفته‌اند و امسال نیز هزار و 600 نفر سهمیه سوادآموزی به عشایر داشتیم که تاکنون هزار و 266 نفر زیر پوشش قرار گرفته‌اند.

شرافت با اشاره به برنامه‌های هفته سوادآموزی اظهار داشت: در هفته آینده طرح تجلیل از بهورزان استان یزد انجام می‌شود بر این اساس در استان یزد 20 بهورز نمونه شناسایی شده‌اند که طی مراسمی از آنها تجلیل خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های مختلف شاهد تقویت انگیزه در افراد بی‌سواد برای مراجعه به مراکز سوادآموزی و سواد دار شدن آنها باشیم.