نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طرح آموزش کودکان بازمانده از تحصیل افغانستانی در یزد آغاز شد

طرح آموزش کودکان بازمانده از تحصیل افغانستانی در یزد آغاز شد


با حضور رئیس سازمان نهضت سوادآموزشی کشور

 

 
 
 
 
 
طرح آموزش سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل افغانستانی با حضور مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی و نمایندگان از سازمان امداد ریلیف نشنال در یزد آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در آیین آغاز به کار این طرح در یزد اظهار داشت: بیش از نیمی از اتباع افغانی در ایران باسواد شدند.

"علی باقرزاده" با اشاره به اینکه نرخ سواد اتباع افغانستانی در سال ورود به کشور شش درصد بوده است و در حال حاضر بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۵ به ۶۰ درصد رسیده است ادامه داد: حق آموزش بر اساس قوانین بین المللی است و برخی سازمان ها به صورت اختصاصی وظیفه آموزش را به عهده گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش باید فراگیر باشد اضافه کرد: کودکان در سنین ۴ تا ۶ سالگی باید بر اساس قوانین کشورشان آموزش دوران ابتدایی را طی کنند و حتی کسانی که از تحصیل بازماندند نیز از طریق نهضت سوادآموزی با سواد شوند.

باقرزاده با بیان اینکه آموزش موجب فقرزدایی می شود و به حفظ محیط زیست هم کمک می کند عنوان کرد: آموزش باعث می شود تا سلامت خود را حفظ کنیم و سالم زندگی کنیم.

وی با اشاره به نقش آموزش و سواد در رشد و توسعه سالم جامعه افزود: جمهوری اسلامی از زمانی که تاسیس شد به مسئله آموزش توجه ویژه داشت و از دی ماه سال ۵۸ با پیام بناینگذار انقلاب اسلامی در راستای آموزش گام برداشت.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وجود سه میلیون مهاجر در کشور ایران از اتباع افغانستان تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا اگر کسی بدون مجوز به کشورشان وارد شود برخورد جدی و قضایی می کنند اما در کشور ما چنین برخوردی نیست و حتی فرصت سوادآموزی هم برای آن ها فراهم شده است.

وی با اشاره به فراهم شدن فرصت آموزشی رایگان و برابر برای اتباع افغانی در کشور اظهار داشت: نرخ سوادآموزی در کشور افغانستان در حال حاضر ۵۰ درصد است و دولت جمهوری اسلامی بر اساس دستورالعمل هایی که دارد سالانه بیش از ۲۵ هزار نفر از اتباع را تحت آموزش سوادآموزی قرار می دهد.

 

باقرزاده با اشاره به اعتباراتی که برای سوادآموزی اتباع افغان در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در حال حاضر اجرای طرح سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل در قالب تفاهمنامه با مشارکت سازمان مردم‌نهاد امداد بین‌المللاجرا می شود.

وی عنوان کرد: بر اساس این تفاهمنامه تعداد ۱۹۰۰ نفر از کودکان و نوجوانان بی‌سواد سنین ۱۹-۱۰ ساله اتباع خارجی را در  استان های تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و یزد، تحت پوشش برنامه ‌های سواد آموزی پایه و دوره انتقال خود ببرد و پس از آن به نظام آموزش رسمی کشور وصل شوند.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش و پرورش  یزد نیز در این مراسم گفت: ۴۰۰ کودک افغان در طرح سوادآموزی کودکان بیسواد افغان شرکت می کنند.

"مرآت امین الرعایا "افزود: اجرای این طرح بین سه تا ۱۰ سال طول می کشد و ویژه افراد بازمانده از تحصیل خواهد بود.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح امکان باسوادی برای نزدیک به ۴۰۰ نفر از کودکان شناسایی شده را فراهم می کند ادامه داد: آموزش های این طرح کاملتر از مدارس است چراکه پس از پایان دوره، سه سال از دوره ابتدایی را طی خواهند کرد.

ایشان  مدت برگزاری دوره آموزشی این طرح را شش ماه خواند و عنوان کرد: پس از اتمام کامل این دوره گواهی پایان تحصیلات ابتدایی به آموزش دیدگان اعطا خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هفت هزار و ۴۰۰ نفر از اتباع در استان یزد در دوره های سواد آموزی و انتقال شرکت کردند افزود: با درصد قبولی بالای ۹۵ درصد موفق شدند گواهی پایان دوره را دریافت کنند.

امین الرعایا اضافه کرد: معتقدیم هر خدمتی که در این راستا به همنوعان خود ارائه می کنیم از وظایف ما است و عزیزانی که در شرایط جمهوری اسلامی به دنبال سوادآموزی هستند ما نیز در علم آموزی به عنوان یک نعمت برای آن ها تلاش می کنیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری هزار و ۵۰۰ نفر سهمیه اتباع خارجی با محوریت اتباع افغانی به یزد داده شده است تصریح کرد: نام نویسی ها از نیمه خرداد آغاز می شود و در دو دوره سواد آموزی و انتقال از ابتدای تیرماه شرکت خواهند داشت.

معاون سواداموزی استان  با اشاره به پیشینه آموزش اتباع در نهضت سواد آموزی اظهار داشت: در این سال ها علاوه بر اینکه سهمیه اختصاصی را پوشش دادیم خوشبختانه توانستیم بیش از آنچه که متعهد شدیم نیز افراد را تحت پوشش سواداموزی در آوریم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه علاقه خوبی نیز از سوی اتباع برای سواد آموزی وجود دارد عنوان کرد: درصد قبولی اتباع در یادگیری سواد و قبولی آن ها نیز بیش از ۹۸ درصد بوده است که این موضوع انگیزه ای برای این سازمان است.

آدرس کوتاه: