نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

راه اندازی و تقویت مراکز یادگیری محلی از اقداماتی است که معاونت سوادآموزی استان در راستای توانمند سازی اقشار بی سواد و کم سواد جامعه که عموما آسیب پذیر هستند با جدیت پیگیری می کند

راه اندازی و تقویت مراکز یادگیری محلی از اقداماتی است که معاونت سوادآموزی استان در راستای توانمند سازی اقشار بی سواد و کم سواد جامعه که عموما آسیب پذیر هستند با جدیت پیگیری می کند


معاون سوادآموزی استان:

سرپرست فرمانداري يزد در نشست شوراي پشتيباني سوادآموزي بر لزوم افزايش مهارت‌آموزی براي تشويق کم‌سوادان به ادامه تحصيل و فراگيري آن تأکید كرد.

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد؛ «عباس حيدري» در نشست شوراي پشتيباني سوادآموزي شهرستان با بيان اهميت علم از نگاه اسلام اظهار كرد: در ايران نيز مطابق با فرمايشات مقام معظم رهبري، بدون توجه به نگاه قوميتي آموزش براي هر فرد آزاد است.

سرپرست فرمانداري يزد با اشاره به موفقیت‌های متوالي دانش آموزان يزدي در آزمون‌های علمي، بر لزوم تلاش بيشتر براي ارتقا جايگاه كنوني شهرستان در حوزه سوادآموزي تأکید كرد.

آموزش مهارت‌های شغلي و سبك زندگي موضوع ديگري بود كه وي به آن اشاره و خاطر نشان كرد: با بهره‌گیری از ظرفيت تشکل‌های مردمي می‌توان ضمن آموزش مهارت‌های زندگي به جامعه هدف و تشويق به ادامه تحصيل، علم‌آموزی را در بين اين افراد گسترش داد.

حيدري ايجاد رقابت در بين محلات و جلب کمک‌های خيري براي كاهش ميزان بی‌سوادان شهرستان را سودمند برشمرد و افزود: در صورت استفاده از ظرفيت سمن‌ها و همچنين مشارکت‌های مردمي می‌توان نسبت به شناسايي جامعه هدف گام‌های مؤثری برداشت.

وي بابیان اهميت تكميل بانك اطلاعاتي و شناسايي کم‌سواد و بی‌سوادان بر ضرورت همكاري مستمر دستگاه‌های اجرايي شهرستان با شوراي پشتيباني سوادآموزي تأکید نمود.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي فرمانداري يزد نيز ضمن اشاره به حضور اتباع بيگانه و مهاجرين ساير استان‌ها به‌عنوان يكي از دلايل افزايش کم‌سواد و بی‌سواد شهرستان تصريح نمود: عمده فعاليت اين افراد در مشاغل كارگري است و همين موضوع جذب اين افراد را با دشواري همراه كرده است.

«محمدعلی جعفري» با بيان لزوم ساماندهي، سرشماري و ايجاد رغبت براي تحصيل اتباع افزود: اين افراد در گستره شهرستان پراكنده هستند و الزام به تحصيل آن‌ها از بسياري معضلات اجتماعي می‌کاهد.

معاون سوادآموزی استان نیز در این نشست با برشمردن طرح های سوادآموزی گفت: راه اندازی و تقویت مراکز یادگیری محلی از اقداماتی است که معاونت سوادآموزی استان در راستای توانمند سازی اقشار بی سواد و کم سواد جامعه که عموما آسیب پذیر هستند  با جدیت پیگیری می کند و در این راستا تاکنون 3 مرکز دولتی و مشارکتی در شهر یزد تاسیس و راه اندازی نموده و پیگیری مجوز 2 مرکز دولتی دیگر نیز می باشد. ایشان با اشاره به اجرای طرح آموزش رایانه icdl ویژه فراگیران دوره انتقال سوادآموزی گفت طی 2 سال گذاشته بیش از 300 نفر در شهرستان یزد تحت آموزش مهارت های رایانه به صورت مقدماتی گرفته اند و نظر به استقبال خوب و بازدهی مناسب این کلاس ها در سال 1397 بیش از 500نفر در این طرح آموزش های لازم را فرا می گیرند.

مرآت امین الرعایا با اشاره به آمار بی سوادی شهرستان یزدگفت: مهاجرت افراد بی سواد و کم سواد از سایر مناطق کشور و اتباع خارجی باعث شده است علیرغم تلاش های سوادآموزی هنوز بی سوادان زیادی در این شهرستان وجود داشته باشد و اگر غفلتی در امر سوادآموزی انجام شود تعداد آن ها بیشتر نیز خواهد شد وی از دستگاه های عضو خواست در جهت پالایش بانک های بی سوادی  همچون قبل در کمک به آموزش و پرورش  مساعدت نمایند.