نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

دیدار معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان و جمعی از فعالین حوزه سوادآموزی با مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد

دیدار معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان و جمعی از فعالین حوزه سوادآموزی با مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد


همزمان با اغاز سال تحصیلی:

جمعی از فعالین حوزه سواد آموزی استان با مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد دیدار کردند. به گزارش روابط عمومی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، این دیدار با حضور مرآت امین الرعایا، معاون سواد آموزی اداره آموزش و پرورش استان و جمعی از کارشناسان و مدیران و سواد آموزان این حوزه برگزار شد.
 


فخرالسادات خامسی ضمن قدردانی از تلاش ها، همکاری ها و هم اندیشی های فعالان عرصه سوادآموزی که پیشرفت ها و موفقیت های بزرگی را در این زمینه سبب شده است، به اهمیت و نقش مهم سواد در جوامع امروزی اشاره کرد و گفت: سواد  در واقع زیربنای ارتقای وضعیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه است و موجب افزایش جامعه پذیری افراد جامعه شده و زیر ساخت لازم برای آمادگی حضور در برنامه ها و طرح های حوزه های مختلف  را فراهم می کند.

وی با اشاره به دغدغه تاثيرات حضور  اتباع و مهاجرين بر تحقق اهداف حوزه سوادآموزي كه از طرف اعضاي جلسه مطرح شده  بود گفت:  موضوع  حضور اتباع در استان و مؤلفه هاي آن مورد توجه مسئولین استانی است و جلسات متعددي در رابطه با حضور اتباع خارجی و مباحث مرتبط آن در زمینه های تحصیلات، بهداشت، فرهنگ، اشتغال، اسکان و آموزش برگزار می شود و چگونگي  و بايدنبايدهاي این موضوع اجتماعي  در حال پیگیری است و براي نتيجه مند بودن آن به همکاری و هم فکری سازمان ها و نهاد های استان نیاز است.
خامسی افزود: در مناطق حاشیه نشین و كم برخوردار استان سه دفتر تسهیل گری و توسعه محلی افتتاح شد و به فرمان استاندار یزد همکاری با این دفاتر در دستور کار دستگاه ها قرار گرفت.  یکی از مواردی که دفاتر تسهیل گری می توانند کمک  كنند موضوع شناسایی بازماندگان از تحصيل است.
وي ادامه داد:  6 متخصص در این دفاتر حضور دارند و يكي از برنامه هاي اين دفاتر دارايي سنجي و  شناسايي نیروهاي  انسانی این مناطق است و از همين رهگذر یکی از موضوعاتی که توسط این دفاتر بررسی می شود شناسایی بازماندگان از تحصیل است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری همچنین گفت: همکاری ها و کمک های لازم از سوی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در جهت کاهش آمار بی سوادی و افزایش شاخص سواد استان انجام خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد با تلاش و همکاری تمامی ارگان ها نهضت مقدس سواد آموزی ، بهبود وضعیت  آمار در اين حوزه ميسر گردیده و درخور کشورمان باشد.

معاون سواد آموزی اداره آموزش و پرورش استان نيز شاخص رشد در جوامع متمدن امروزی را سواد پایه ای دانست و افزود: توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در گرو سواد جامعه بوده و به آموزش بستگی دارد.
وی سیر تحول سوادآموزی در ایران را امیدوار کننده دانست و روند تغییر و تحول و تکامل سوادآموزی در ایران را شرح داد.
امین الرعایا افزود: در سال 1344 طی اجلاس برگزار شده در تهران و با حضور کلیه کشور های عضو سازمان یونسکو بیانیه ای صادر و 17 شهریور به عنوان روز جهانی سوادآموزی نام گذاری شد و از آن پس یونسکو هر ساله با تعیین عنوان و شعار مرتبط، محور کار دولت ها را مشخص کرده و دولت ها را به پیش روی در راستای این شعار مقید می کند.
وی در ادامه آماری از شاخص سواد آموزی در جهان ارائه داد و میزان سواد افراد را در ایران و سایر نقاط جهان مقایسه کرد.
بر اساس این آمار امروزه میانگین سواد در جهان 86.3 درصد بوده که به تفکیک مردان 90 درصد و زنان 82.7 درصد است؛ این در حالیست که شاخص سوادآموزی در ایران 86.8 درصد است که 91.2  به مردان و 82.5 درصد به زنان اختصاص دارد.
امین الرعایا شاخص سوادآموزی استان یزد را 90.9 درصد شامل 92 درصد مردان و 84.1 درصد زنان دانست.
وی با اشاره به کاهش اهمیت سوادآموزی و کمرنگ شدن آن در جامعه گفت: آمار سواد آموزی افراد نسبت به 4 سال گذشته افت داشته است و درصورت تداوم این روند وضع نگران کننده خواهد شد.
معاون سوادآموزی اداره آموزش و پرورش استان افزایش جمعیت اتباع خارجی، نداشتن مدارک هویتی و فقر شدید فرهنگی این قشررا از مشکلات سوادآموزی در کشور و استان دانست و این موضوع را یکی از معضلات سوادآموزی در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین استان دانست.
وی همچنین ابراز امیدواری نمود تا با پیگیری مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و مشارکت دستگاه های اجرایی، رفع مشکلات سوادآموزی و ارتقای شاخص سواد استان صورت پذیرد.