نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بهاباد

جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بهاباد


جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان بهاباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ "مصطفی سالاری" در این جلسه به صدور فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر تشکیل نهضت سوادآموزی اشاره کرد و آن را یک کار ارزشمند برای ملت و نظام خواند و افزود: با برنامه ریزی و جهاد فرهنگی این معضل تاکنون بیش از 98 درصد برطرف گردیده و بقیه آن هم انشاالله ریشه کن خواهد شد.

فرماندار بهاباد ضمن تقدیر و تشکر از تلاش عوامل سوادآموزی در شهرستان خواستار استفاده از ظرفیت های تبلیغی و ترویجی شوراها و دهیاری ها در ارائه خدمات سوادآموزی شد.

امام جمعه بهاباد نیز ضمن تأکید بر فراگیری علم و علم آموزی به مقام عالم از دیدگاه مولای متقیان حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت: علم باعث حاکمیت و قدرت می شود و صاحب علم صاحب قدرت و نفوذ در جامعه است.

 وی افزود: علم و عالم دارای ارزش است و انسان های عالم باید مورد توجه قرار گیرند و به آنها باید احترام گذاشت.

حجت الاسلام و المسلمین دهقانی افزود: باید به هر نحو ممکن بی سوادی در شهرستان ریشه کن شود زیرا توسعه و رشد در جامعه مرهون افراد عالم است.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان گفت: قبل از پیروزی انقلاب 47 درصد جمعیت بهاباد باسواد بودند که بعد از انقلاب با صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر ریشه کنی بی سوادی، در سرشماری سال 90 در گروه سنی 10 تا 49 سال به 98 درصد رسیده است و انشاالله در آینده ای نزدیک شاهد برگزاری جشن کامل با سوادی در شهرستان خواهیم بود.

وی با اشاره با ایجاد بانک نهضت سواد آموزی شهرستان در قالب شناسایی اسمی در گروه سنی 10 تا 49 سال گفت: در مجموع 278 نفر شناسایی شده اند که حدود 40 نفر بی سواد کامل، 186 نفر باسواد، 23 نفر مقدماتی و 27 نفر آموزش ناپذیر هستند.

وی مهمترین مشکلات در این راستا را بُعد مسافت شهرستان، پراکندگی روستاها، کوچ دامداران از منطقه ای به منطقه ای دیگر، کمبود نیروی انسانی و تجهیزات عنوان نمود و افزود: مهم ترین مواردی که باعث می شود آمار بی سوادی در شهرستان افزایش یابد مهاجرت افراد از دیگر نقاط کشور به شهرستان و اتباع بیگانه است.

معاون نهضت سوادآموزی اداره كل آموزش و پرورش استان نیز وظیفه و هدف اصلی نهضت سواد آموزی را باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال عنوان نمود و ضمن اشاره به پایان مرحله اول سواد آموزی و آغاز مرحله دوم گفت: بر اساس فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر به صفر رساندن بی سوادی تا پایان برنامه پنجم توسعه، حرکتی نو را می طلبد تا بتوانیم آمار بی سوادی در استان را به صفر برسانیم.

"امین الرعایا" مشكلاتی از قبیل بی انگیزه بودن بی سوادان و عدم دسترسی به آنان را موجب سخت تر شدن كار سواد آموزی در این مقطع از زمان دانست و گفت: بهترین راه جهت تحقق این امر ایجاد انگیزه در افراد بی سواد است.

وی افزود: برای اینکه این افراد به صورت داوطلبانه جهت سواد آموزی اقدام نمایند باید برای ایجاد و بالا بردن انگیزه در این افراد تلاش نمود.

وی در ادامه جلسه گزارشی از وضعیت و جایگاه سواد آموزی استان و کشور را ارائه نمود.

لازم به ذکر است شهرستان بهاباد در راستای باسواد نمودن افراد بی سواد رتبه چهارم در استان را دارد.
منبع خبر: سایت فرمانداری شهرستان بهاباد