نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

اهدای لوح تقدیر استاندار یزدبه دلیل عملکرد بسیار خوب وفعالیت برتر سواد آموزی به فرماندار یزد

اهدای لوح تقدیر استاندار یزدبه دلیل عملکرد بسیار خوب وفعالیت برتر سواد آموزی به فرماندار یزد


معاون سوادآموزی استان:

در جلسه شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی شهرستان یزد به مناسبت گرامیداشت هفته سواد آموزی، لوح تقدیردکتر طالبی  استاندار یزد به دلیل عملکرد بسیار خوب وفعالیت برتر سواد آموزی به سید محمد رستگاری  فرماندار و رییس شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان یزد توسط دکترمرآت امین الرعایا معاون سوادآموزی استان اهدا شد .گفتنی است در این نشست معاون سوادآموزی استان با اشاره به ارزیابی فعالیت های سوادآموزی سال 1398 گفت در 47 آیتم بررسی شده توسط کارشناسان موضوعی این ارزیابی مناطق مروست ، نواحی یک و  دو یزد،و شهرستان های خاتم ومهریز با کسب بالاترین امتیازها در گروه عملکردی بسیار خوب شایسته تقدیر قرار گرفتند.

همچنین معاون سوادآموزی استان  در این نشست گفت: ۲۳ هزار نفر در استان بیسواد هستند که ۶۰ درصد آنها شهروندان خارجی و بقیه تابعیت ایرانی دارند.
مرات امین الرعایا افزود: هرچند استان یزد در گروه سنی ۶ سال به بالا با ۹۲.۴ درصد آمار باسوادان در رتبه سوم و در گروه سنی ۱۰تا ۴۹ سال با ۹۸.۴ درصد آمار باسوادی در صدر ۳۱ استان قرار دارد، با این وجود جتی  یک نفر بیسواد هرچند شهروند خارجی یا مهاجران سایر مناطق کشور برای یزد زیبنده نیست.
وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی احیا شد و قبلا در دیگر شوراها ادغام شد و طی چهار سال گذشته اقدام های خوبی در این زمینه صورت گرفت و رشد سواد در کشور در این مدت در حالیکه ۲.6 درصد بود این عدد  در یزد به ۳.1 درصد رسید و این موفقیت ثمره همکاری و حمایت همه بخش‌های جامعه است.
در این نشست رؤسای آموزش و پرورش ناحیه یک و ۲ آموزش و پرورش یزد و تعدادی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی پیشنهادهای خود را مطرح و تصمیم لازم اتخاذ شد.

سیدمحمد رستگاری" در شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی شهرستان افزود: شناسایی و راهنمایی خانواده‌های دارای افراد بیسواد از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد ، برای شناسایی آنها نیاز به همکاری همه دستگاه‌هاست تا این اقدام هرچه زودتر انجام شود.
وی ادامه داد: راهنمایی و مشاوره قدم بعدی کار است که برخی خانواده‌ها به دلیل فقر و یا مشکلات خانوادگی از حضور فرزندان خود در مدرسه جلوگیری می کنند و هر کدام از این موارد نیازمند بررسی و اقدام جداگانه است لذا واحدهای مشاوره نسبت به راهنمایی این گروه از خانواده‌ها اقدام کنند.
به گفته فرماندار یزد پیشگیری از بیسوادی باید جدی گرفته شود و اگر به این مساله توجه نشود، کار نهضت سوادآموزی در آینده بسیار سخت تر می شود و با ارتباط‌گیری و شناسایی افراد نسبت به راهنمایی و هدایت آنها برای سوادآموزی اقدام شود.
فرماندار یزد اظهار کرد: برخی خانواده‌ها نیز به دلیل شیوع کرونا مانع حضور فرزندان خود در مدرسه می شوند که این امر
مشکلاتی را به وجود آورده است و با توجه به اینکه زمان پایان ویروس کرونا مشخص نیست و تضمینی هم نیست که آینده نیز با بیماری کووید ۱۹درگیر نباشیم لذا باید برنامه ریزی کرد تا مانعی برای سوادآموزی افراد ایجاد نشود.