نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

امام جمعه تفت: با سوادی عامل رشد و توسعه هر کشوری است.

امام جمعه تفت: با سوادی عامل رشد و توسعه هر کشوری است.


امام جمعه تفت: با سوادی عامل رشد و توسعه هر کشوری است.


به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام ˈابوالقاسم غفوریˈ در اولین جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان که با حضور معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد به اهمیت باسوادی در کشور اشاره و آن را مایه رشد وتعالی هر کشوری دانست.

وی گفت: در جامعه ما طبق هدف نهضت سوادآموزی باید سعی شود که همه مردم از نعمت خواندن،نوشتن،حساب کردن و تلاوت قرآن بهره مند شوند.

وی افزود: قرآن بهترین وسیله برای آموزش و فراگیری است و خیلی از افرادی که زیر بار آموزش نمی روند اگر با نام مبارک قرآن به جلسات آموزشی دعوت شوند حتما استقبال بهتر و بیشتری خواهند داشت.

امام جمعه تفت با تشکر از آموزش و پرورش و نهادهای مربوطه برای پیگیری مسائل مربوط به بیسوادی در استان بر متمرکز شدن بر مسائل فرهنگی،دینی و اعتقادی مردم تاکید کرد.

وی گفت:مشکل امروز جامعه ما فرهنگ پایین است و ما باید در کنار ارتقای سواد آموزی ارتقای فرهنگ را که مورد تاکید مقام عظمای ولایت هست در نظر گرفته و با درکنار هم قرار دادن سواد و فرهنگ بالا در پیشرفت جامعه اسلامی بی بدیل باشیم.

معاون سواد آموزی مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد هم در این نشست با مقایسه آمار سواد آموزی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن گفت:در آن زمان اختلاف باسوادی بین مردان و زنان و روستائیان به وضوح مشخص بود.

به گفته وی پیشتر، مردان شهری در اولویت باسوادی بودند ولی امروز در کشور و در استان یزد آمار باسوادی زنان بیشتر از مردان ومردم روستاها هم از باسوادی بیشتری نسبت به شهر برخوردارند که بخشی از این آمار هم به مهاجرت و وجود اتباع بیگانه برمی گردد.

ˈمرآت امین الرعایاˈ گروه هدف نهضت سوادآموزی را افراد بین 10 تا49 سال عنوان کرد و گفت:استان یزد در باسوادی افراد بالای 6 سال رتبه چهارم و در گروه هدف رتبه ششم کشوری دارد.

وی گفت: از 711 هزار و 273 نفر گروه سنی هدف 29 هزار و 573 نفر بی سوادند که از این تعداد 17 هزار و 834 نفر را اتباع بیگانه تشکیل می دهند.

وی آمار بی سوادی گروه هدف 10 تا 49 سال در شهرستان تفت را طبق سرشماری سال 90، 26 هزار و 642 نفر اعلام کرد.

به گفته این مسوول از این تعداد 24هزار و918 نفر باسواد و یکهزارو 478 نفر اعلام بی سوادی کرده اند که از این تعداد 534 نفر اتباع بیگانه و 331 نفر معلولیتهای غیر قابل آموزش می باشند.

وی گفت: باقیمانده آمار بیسوادی شهرستان تفت به 622 نفر می رسد و این آمار بسیار خوبی برای شهرستان می باشد.

امین الرعایا با اشاره به اقدامات خوب برای جذب و تشویق مردم برای سواددارشدن گفت: برای افرادیکه از نعمت سواد به بهره اند پاداش های خوب و هزینه تحصیلی خوبی در نظر گرفته شده و بی سوادان حتی می توانند از افراد خانواده خود نیز برای آموزش استفاده نمایند و این منوط به همکاری خود بیسوادان و خوداظهاری و حضور در ادارات اموزش و پرورش برای بهره مندی از نعمت سواد می باشد .

فرماندار تفت هم با تشکر از همه مسئولان در اجرای ریشه کنی بی سوادی گفت:جلسات کارشناسی و تخصصی با مدیریت فرماندار به طور منظم برگزار خواهد شد تا مشکلات در اسرع وقت و با کار کارشناسانه برطرف شود.

محمود زارع با قرائت مصوبات جلسه وتاکید بر همکاری و همراهی دهیاران و بخشداران منطقه همه اعضا را موظف به رسیدگی به وظایف خود در شناسایی و معرفی بیسوادان تحت پوشش اجرایی خود کرد.

وی گفت:در جلسات منظم بعدی باید همه اقدامات انجام و برای رفع مشکلات چاره اندیشی شود.ک/2


***