نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وزیرآموزش و پرورش به مناسبت هفته سوادآموزی پیامی صادر کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی ،سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش به مناسبت سالگرد صدور فرمان تاریخی حضرت امام (ره) برای آغاز بسیج عمومی سواد آموزی در 7 دی ماه سال 1385 و تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی پیام صادر کرد .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی ،سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش به مناسبت سالگرد صدور فرمان تاریخی حضرت امام (ره) برای آغاز بسیج عمومی سواد آموزی در 7 دی ماه سال 1385 و تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی پیام صادر کرد .

وی درخصوص ضرورت کسب علم و جایگاه آن در تعالیم آسمانی دین مبین اسلام گفت: اولین کلمه و نخستین  فرمان آخرین کتاب آسمانی امر به خواندن  است. بر این اساس، تعلیم و تربیت شالوده ی  نظام فکری دین و مبین اسلام به شمار می آید.

بطحایی با اشاره به اثرات این خیزش عمومی و ثمرات ارزشمند پیام تاریخ حضرت امام (ره) در زمینه توسعه سواد و ارتقای شاخص های سواد در کشور افزود : ثمره این تلاش ها رشد نرخ باسوادی گروه سنی زیر ۵۰ سال از  حدود ۵۰ درصد به حدود ۹۵ درصد است و یقین دارم در ادامه این راه نورانی، جدیت و تلاش همه جانبه و همگانی برای بهره مندی افرادی که هنوز از نعمت سواد محرومند، بهبود زندگی ،رفاه و تعالی معنوی و اجتماعی را بیش از پیش نصیب ایران عزیز مان خواهد کرد

گفتنی است، سازمان نهضت سواد اموزی به عنوان بخشی از وزارت آموزش و پرورش همه ساله مقارن با سالگشت صدور فرمان تاریخی امام (ره) برای آغاز بسیج عمومی ریشه کنی بی سوادی در کشور ویژه برنامه هایی را در سطح ملی و استانی پیش بینی و اجرا می نماید و پیام مذکور نیز از سوی وزیر آموزش و پرورش نیز در این راستا صادر شده است .

متن کامل پیام سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش

                                                                                   بسم الله الرحمن الرحیم

اولین کلمه و نخستین  فرمان آخرین کتاب آسمانی امر به خواندن  است. بر این اساس، تعلیم و تربیت شالوده ی  نظام فکری دین و مبین اسلام به شمار می آید برای آنکه انسان هایی تربیت شوند که با عبور از تاریکی های جهل و نادانی ،به چراغ  روشنایی بخش علم و تقوا ،وادی صلاح و سعادت راه یابند و جوامعی سرشار از معنویت و آسایش بر پا دارند .

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، به عنوان جریان بزرگ فرهنگی پرچمدار جهل زدایی و آگاهی بخشی است و بنیانگذار و رهبر کبیر آن حضرت امام خمینی (ره) ،با اقتدا به سیره نبوی و سنت علوی و با توجه به قدرت شگرف آگاهی و علم ، در هفتم دی ماه ۱۳۵۸ با فرمان تاسیس نهضت سوادآموزی ملت مسلمان ایران را متوجه ضرورت یک عزم ملی و همگانی در پیشبرد این امر مهم کردند و فرمودند" تعلیم و تعلم عبادتی است که خداوند تبارک و تعالی ما را بر آن دعوت فرموده است "  همچنین در بخش دیگری از پیام خود تاکید کردند : ما باید در برنامه ی درازمدت فرهنگ وابسته ی کشورمان را به فرهنگ مستقل و خودکفا تبدیل کنیم.

سواد آموزی اقتضای روح و مرام انقلاب اسلامی است و به برکت فرمان امام راحل (ره) خیزشی عظیم  پایه گذاری شد.  ثمره این تلاش ها رشد نرخ باسوادی گروه سنی زیر ۵۰ سال از  حدود ۵۰ درصد به حدود ۹۵ درصد است و یقین دارم در ادامه این راه نورانی، جدیت و تلاش همه جانبه و همگانی برای بهره مندی افرادی که هنوز از نعمت سواد محرومند، بهبود زندگی ،رفاه و تعالی معنوی و اجتماعی را بیش از پیش نصیب ایران عزیز مان خواهد کرد

اینجانب ضمن تشکر و قدردانی از برنامه ریزی ها و تلاش های همکاران سخت کوشم در عرصه سوادآموزی کشور ،به خصوص آموزش دهندگان عزیز، توفیق روز افزون در خدمت‌رسانی مخلصانه و مجاهدانه به مردم شریف ایران اسلامی از خداوند منان برای همگان خواستارم.

 

 

                                                                                                                                                               سید محمد بطحایی