نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

فرمانداران بر اساس پایش ها بی سوادان راشناسایی کنند.

استاندار یزد:

 نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی استان یزد به ریاست استاندار یزد و حضور سایر اعضا و با موضوع گزارش شورای پشتیبانی سوادآموزی در برخی شهرستان‌ها و بررسی مصوبات نشست قبلی در سالن زنده‌یاد حمیدیا برگزار شد.

«سید محمد میرمحمدی» در این نشست با تأکید بر تمرکز بر آموزش بی‌سوادان اظهار داشت: بحث سوادآموزی را نمی‌توانیم به‌صورت آماری قطعی و ثابت داشته باشیم چون جابجایی جمعیتی داریم و افراد باسواد از استان می‌روند و افراد بی‌سواد برای کار به استان می‌آیند، لذا نمی‌توانیم توازن آماری داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه ریشه‌کنی بی‌سوادی به‌عنوان یک اصل مطرح است؛ گفت: کسانی که در ایران زندگی می‌کنند باید باسواد باشند و باید برای این کار سرمایه‌گذاری کنیم.

رئیس شورای پشتیبانی سوادآموزی استان با اشاره به اینکه سوادآموزی در سن 50 سال به بالا خیلی اثربخش نیست؛ عنوان کرد: درصورتی‌که فرد مشتاق به سوادآموزی باشد و علاقه داشته باشد می‌تواند سوادآموز شود و سواد یاد بگیرد.

وی با اشاره به اقدامات دستگاه‌هایی چون جهاد کشاورزی در شناسایی بی‌سوادان و معرفی آن‌ها به نهضت سوادآموزی گفت: فرمانداران نیز اگر بر اساس پایش‌ها بی‌سوادان را مشخص کنند، همچنین می‌توان در هماهنگی با مدیران کارخانجات برنامه‌هایی برای سوادآموزی داشت و در طول هفته و یا زمان تعطیلی واحدها نسبت به آموزش اقدام کرد.

استاندار یزد با اشاره به اینکه برخی از بی‌سوادان نیز به کارهای فصلی اشتغال دارند؛ گفت: این گروه می‌توانند در فصل غیر کاری نسبت به سوادآموزی اقدام کنند که نیاز به هماهنگی با مدیران ذی‌ربط دارد.

وی با اشاره به وجود تعاریف مختلف از سواد تصریح کرد: مدیران قطعاً برنامه‌های خوبی برای سواد اجتماعی و سواد اقتصادی هم دارند و این آموزش‌ها کمک بزرگی خواهد بود چراکه بی‌سوادی در شرایط امروز نوعی گم بودن است و فرد حتی نمی‌تواند خود را پیدا کند.

میرمحمدی بابیان اینکه فرد بی‌سواد باید یک نفر در اختیار داشته باشد تا مسائل را تجزیه‌وتحلیل کند؛ عنوان کرد: خواندن و نوشتن نعمت بزرگی است زیرا مسیر اطلاع‌رسانی را برای آن‌ها باز می‌کند ازاین‌رو بی‌سوادان باید به سمت سوادآموزی بروند.

در ابتدای این نشست معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد گزارشی از آخرین وضعیت سواد دراستان و اقدامات اداره کل آموزش وپرورش در ارتقای سواد راارائه کرد .

 
آدرس کوتاه: