نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آثار و خاطرات شهدای سوادآموزی کشور مستند می شود

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در بهاباد:

 

 
علی باقرزاده رئیس نهضت سوادآموزی

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور برضرورت مستندسازی آثار و خاطرات شهدای سوادآموزی کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بهاباد، علی باقرزاده در مراسم یادواره 176 شهید کشوری و دو شهید استان یزد نهضت سوادآموزی با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای 8 سال دفاع مقدس و شهدای نهضت سوادآموزی و شهید مدافع حرم شهید محسن حججی، آثار دفاع مقدس را بزرگ‌ترین ذخیره فرهنگی حال حاضر کشور دانست و اظهار داشت: وظیفه همه ما زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور خاطرنشان کرد: در طول سالیانی که از عمر انسان بر روی زمین گذشته، سه پدیده جهل، فقر و گرسنگی به انسان لطمه‌های زیادی زده، این سه پدیده دائما یکدیگر را تقویت می‌کنند به طور مثال جنگ هم فقر را دامن می‌زند و هم جهل را، خسارات جنگ ملموس‌تر، مخرب‌تر و ماندگارتر از خسارت‌های دو پدیده دیگر است.

وی ادامه داد: در طول هفت هزار سال گذشته، 15 هزار جنگ رخ داده است که 3.5 میلیارد نفر در این جنگ‌ها از بین رفته‌اند، به طور کلی جنگ در تمام فرهنگ‌ها پدیده مضموم است، اما دفاع، مقدس و ماندگار است.

باقرزاده تصریح کرد: جنگ تحمیلی از نظر زمان بسیار طولانی بود و هفت سال و یازده ماه درگیر دفاع بودیم، همچنین وسعت زیادی داشت و 1450کیلومتر عرصه‌ای بود که در آن دفاع انجام می‌دادیم، طرف جنگ ما به ظاهر رژیم بعثی بود، اما به صورت مستقیم 30 کشور از رژیم بعثی حمایت می‌کردند و این رژیم را در صحنه نگه داشتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه خسارت‌های سنگینی در جنگ تحمیلی دادیم و 188 هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم اسلام و انقلاب کردیم، گفت: بیش از 140 هزار نفر جانباز در این سالها دادیم که هنوز هم 41 هزار جانباز در کشور وجود دارد که آثار روانی جنگ را تحمل می‌کنند، همچنین 40 هزار نفر آزاده داشته‌ایم، جنگ تحمیلی 320 هزار مجروح هم برای ما برجای گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه جنگ تحمیلی تنها جنگی بود که در صد و چند سال گذشته یک وجب از زمین‌های کشور را به طرف مقابل ندادیم، گفت: در جنگ تحمیلی به واسطه ایمان رزمندگان و رهبری امام خمینی(ره) استقامت و گنجینه‌ای از فرهنگ و تمدن اسلامی شکل گرفت که سال‌ها باید بگذرد که خیرات و برکات و دستاوردهای آن را به درستی احصا کنیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه هنرمندان هنوز نتواستند جنگ را آنطور که باید مستند کنند، اظهار داشت: کتاب "دا" خاطرات خانم حسینی برای 17 روز حضور در خرمشهر است آن هم نه در میدان جنگ بلکه ایشان شاهد جنگ بوده‌اند، حضور 17 روزه نویسنده در خرمشهر تبدیل به یک کتاب شد، همه ما در هر مسئولیتی که داریم برای بیان این افتخارات مسئول هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند امروز تکریم شهیدان و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمتر از شهادت نیست، اگر فرد دیگری این سخن را می‌گفت تصور می‌کردم مبالغه کرده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دفاع محدود به 2900 روز جنگ تحمیلی نمی‌شود و همیشه تاریخ اسلام بوده و تا زمانی که اسلام ناب و در مقابل آن لشگر سیاهی وجود دارد دفاع هم باید باشد، خاطرنشان کرد: این مهم است که ما در کجای این دفاع قرار گرفته‌ایم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور بر تکریم و تعظیم از مقام شامخ شهدا تاکید کرد و گفت: متولیان تعلیم و تربیت به عنوان افسران جنگ نرم مهم‌ترین رسالتی که بر عهده دارند ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

به گفته باقرزاده 176 شهید از سوی نهضت سوادآموزی کشور به انقلاب و نظام اسلامی تقدیم شده است که اگر امروز آثارشان مستند نشود تا 50 سال دیگر بسیاری از اعضای خانواده‌های شهدا که خاطرات آن‌ها را می‌توانند منتقل کنند دیگر در بین ما نیستند.

باقرزاده با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر تکریم و نجلیل از خانواده شهدا تاکید کردند و فرمودند که اگر هرکسی که به خانواده شهدا بی‌احترامی کند خیانت کرده است گفت: تکریم و احترام گذاشتن به مقام شامخ شهیدان و خانواده آنان از ضروریات است و جز وظیفه اصلی ماست که باید به خانواده شهدا احترام گذاشت.

آدرس کوتاه: